2. WPROWADZENIE

W przyrodzie i życiu codziennym rzadko spotykamy się z pojedynczymi substancjami chemicznymi. Najczęściej mamy do czynienia z kilkoma zmieszanymi ze sobą substancjami. Tak zmieszane ze sobą substancje nazywamy mieszaniną. Przykładem mieszaniny jest: mleko, słodzona herbata, woda morska, zaprawa murarska, sól zmieszana z piaskiem, różnego rodzaju stopy metali, powietrze, itp.


Składniki mieszanin można od siebie rozdzielić. W zależności od rodzaju mieszanin i ich składników można stosować różne metody rozdzielania substancji. Wśród nich należy wymienić między innymi:
  •         Sączenie (filtracja) – pozwala na oddzielenie ciał stałych od cieczy. Mieszaninę przepuszcza się przez sączek (wykonany np. z bibuły), w wyniku czego na sączku pozostaję substancje stałe, a ciecz przechodzi do zbiornika znajdującego się na sączku.
  •         Odparowywanie – ma zastosowanie przede wszystkim do rozdzielania mieszanin jednorodnych np. wody z solą. Ciecz ulega odparowaniu, a w naczyniu pozostaje substancja stała.
  •         Krystalizacja – również ma zastosowanie do rozdzielania mieszanin jednorodnych. Polega na wytrąceniu z roztworu przesyconego substancji stałej na skutek obniżenia temperatury.
  •         Dekantacja – polega na zlewaniu cieczy znad osadu, który pod wpływem sił grawitacji opadł na dno
  •         Destylacja – jest metodą rozdzielania ciekłych mieszanin. Polega na wykorzystaniu różnic w temperaturach wrzenia poszczególnych składników
  •         Sedymentacja – pozwala na rozdzielenie ciał stałych od cieczy. Pod wpływem różnicy gęstości cięższe cząstki ciała stałego opadają na dno zbiornika.
  •         Metody mechaniczne - rozdzielanie mieszanin niejednorodnych. Polega na wykorzystaniu właściwości np. ferromagnetycznych (użycie magnesu).
Zapraszam do szerszej analizy problemu w grupach.